Výuka odborných předmětů metodou CLIL na AVE ARTu
Jsme rádi, že po dlouhé přípravě se na škole začalo vyučovat metodou CLIL ve vybraných odborných předmětech.
Co obnáší metoda CLIL?
Content and Language Integrated Learning - neboli CLIL - je rychlou, zábavnou a efektivní cestou, jak vyučovat angličtinu prostřednictvím specifických předmětů, jako jsou přírodní vědy, historie, matematika a jiné. Vyučující se tak zaměří najednou na studium angličtiny a specifické znalosti. Kombinuje lekce všeobecné angličtiny s lekcemi zaměřenými na zkoumání různých aspektů metody CLIL a jejího praktického využití.
Jako první ve škole proběhla výuka v předmětech Dějiny výtvarného umění, Počítačová grafika a Technologie pro obory Grafický design a Motion design pod vedením paní učitelky Mgr. Kateřiny Wilczkové a MgA. Julie Machallové. Obě pedagožky prošly celoročním intenzivním kurzem anglického jazyka se zaměřením na metodu CLIL. Rozšíření tohoto způsobu výuky do dalších uměleckých oborů školy zrealizovali učitelé oborů Interiérový design a Průmyslový design Jana Kellermannová a MgA. Jaroslav Tvrz. Jejich zaměření bylo na předměty Technologie, Navrhování a Dějiny designu.
Aktivity zadávané v hodinách CLIL jsou často převzaté z didaktiky cizího jazyka a doplněné o odborný obsah. Patří sem například aktivity na doplňování slov do vět, spojování či řazení vět nebo kroků postupu, kde žáci nemusejí odpověď formulovat, jen ji správně přiřadit.
Všechny tyto získané vědomosti žáci zúročí u maturitní zkoušky z anglického jazyka, která zahrnuje odborná témata vztahující se k zaměření školy a jednotlivým studijním oborům.
Pedagogové mají náš velký obdiv a poděkování, že napomáhají k šíření odborné angličtiny, která je pro žáky školy v jejich dalším profesním životě velmi důležitá. A to vše by se nemohlo obejít bez velké pomoci pedagožky jazyka anglického, které je u zavedení metody CLIL od samotného počátku. Vyučující Mgr. Romana Jackson je nejen velkou metodickou podporou pro pedagogy, ale i koordinátorem této jazykové aktivity na škole.
Pro výuku metodou CLIL využívají pedagogové vlastní prezentace doplněné o pracovní listy. Ukázka:
Christopher Dresser - Dějiny designu
The analysis of the work of art
V rámci dalších mezinárodních aktivit školy došlo k vytvoření slovníků pro umělecké obory (k dispozici v knihovně školy a na MS Teams školy). Nahlédněte do trojjazyčného slovníku pro obor Průmyslový design - The little dictionary of industrial design
Rovněž při přípravných jazykových aktivitách na zahraniční odborné mobility vytváří žáci vlastní prezentace v jazyce anglickém (k dispozici na MS Teams školy). Ukázka:
Menu:
Copyright AVEART Střední soukromá umělecká škola a základní umělecká škola Ostrava
Školní