AVE ART Ostrava>Aktuality>Výstava prací žáků 3. ročníku

Výstava prací žáků 3. ročníku

25/10/2021


Plenér 2021 aneb Valašské Klobouky očima žáků Ave Art

Ve dnech 6. – 10. září proběhl plenér 3. ročníku v rámci výuky ve Valašských Kloboukách. Po čtyři dny pracovali žáci každé odpoledne v centru města a v areálu Kosenky. Vznikly kresby rudkou, tužkou, uhlem, tuší a malby technikou akvarelu. Ve své tvorbě zachycovali přes 200 let staré dřevěnice, různá zákoutí a zátiší, scenérie.

V dopoledním programu tvořili v rekonstruovaných prostorách SOU Valašské Klobouky, kde nám pan ředitel Hrabina poskytl ubytování na internátě a stravu v jídelně. Žáci navrhovali na nové barevné stěny vtipné a doprovodné malby, které poukazují na činnosti nebo děje v určitých místech, propagující obory na učilišti. Návrhy tvořili 1:1 na velké papíry a zkoušeli je pak přímo na stěnu. Rozpracované návrhy si s sebou žáci odvezli do školy, kde je dál zpracovávali v elektronické podobě. Po dokončení se budou na učilišti realizovat malířskou firmou.

Na Kosence se nás ujal pan Janík, který jako člen sdružení areál s dřevěnicemi a stodolou spravuje. Poskytl nám zázemí a nejen to. Jako perličku nám dovolil skákat ve stodole do voňavého sena. Bylo ručně kosené na bělokarpatských loukách, kde volně rostou orchideje, které jsou chráněné. Někteří žáci se nechali unést a zůstali kreslit ve stodole na seně.

Rána byla spojena s rozcvičkou na venku před internátem a večery s procházkami na kopec. Zdolaný vrchol Královec s rozhlednou 655 m n. m. se nám odměnil nádherným výhledem na Bílé Karpaty, Vizovické vrchy, Javorníky a krajinu Valašských Klobouk. Po cestě jsme si ještě navíc zahráli skautskou hru s kolíčky.

Jako překvapení od našeho pana ředitele jsme dostali workshop Pečení chleba v dřevěnici ve staré peci. Ve čtvrtek, den před odjezdem, paní Šperlingová se svým tříčlenným týmem předvedla, jak se zadělává těsto, hněte, válí atd. Hodinu se hněte, hodinu kyne a hodinu peče. Nakynuté bochníky se sázejí lopatou do vyhřáté pece. Žáci si mohli všechno vyzkoušet a něco nového se naučit. Nakonec si každý odnesl kousek bochníku domů na ochutnání.

Nejlepší kresby a malby z plenéru byly vystaveny na Kosence v rámci výtvarného programu, které připravilo sdružení. Práce pak putovaly do galerie informačního centra Valašské Klobouky, kde se na ně můžete přijet podívat. Výstava se jmenuje Valašské klobouky očima žáků Ave Art Ostrava.

Mgr. Michaela Kopřivová, třídní učitelka

Článek: Studenti z Ostravy absolvovali stáž ve Valašských Kloboukách, úzce spolupracují s učilištěmMenu:


 

Copyright AVEART Střední soukromá umělecká škola a základní umělecká škola Ostrava