AVE ART Ostrava>Aktuality>VŠB-TU, Fakulta materiálově-technologická

VŠB-TU, Fakulta materiálově-technologická

10/5/2019

Další z úspěšných absolventů Ave Art, oboru Umělecké kovářství, Šimon Kielar byl ochotný se podělit s našimi žáky o zkušenosti ze studia na Vysoké škole báňské v Ostravě.

“Po dokončení studia na Ave Art, na které rád vzpomínám, jsem chtěl nadále ve studiu pokračovat. Na doporučení pana Ing. Marka Břusky jsem se rozhodl pro obor Umělecké slévárenství na Vysoké škole báňské v Ostravě. Vybral jsem si jej, protože je v jisté míře podobné uměleckému kovářství a také ideální volbou k rozšíření mých dovedností a možností, které následně mohu využít v budoucím pracovním životě.

Umělecké slévárenství jako vysokoškolský obor lze v České Republice studovat pouze na VŠB v Ostravě na Fakultě materiálově-technologické. Fakulta materiálově-technologická je jednou z nejstarších fakult na škole. Studentům nabízí obory zaměřené na technologii, ekonomii nebo ekologii. To, že je jednou z nejstarších fakult na škole, s tradicí 170 let, samozřejmě nelze vztahovat na její zázemí. Studenti zde pracují v nově vybudované slévárně a ateliérech, i v letos rekonstruovaných učebnách a laboratořích. Modernizace se netýká jen prostor, ale také vybavení, ať už to jsou 3D tiskárny, tavící pece atd.

Určitě vás zajímá, jak to je s přijímacím řízením. Mohu vás jen potěšit, protože na tento obor se přijímací zkoušky neprovádějí. Každým rokem se hlásí 5-10 uchazečů a všichni jsou zpravidla přijati. Před začátkem prvního ročníku bývají pro nově příchozí studenty přípravné kurzy. Kurzy nejsou povinné, ale pro studenty z uměleckých škol je dobré se jich zúčastnit. Získáte základní znalosti v předmětech, které jste na střední neměli a pomohou k úspěšnému startu ve studiu.

K samotnému studiu. Možná to někoho z vás překvapí, ale VŠB je přece jen technická univerzita, takže Umělecké slevárenství není tak umělecké, jak se zdá. Je to tak půl na půl s tím, že v prvním ročníku převažují technické předměty jako matematika, chemie a fyzika. Asi se vám dělají mžitky před očima, ale nemusí. Ve všech těchto předmětech se probírají jen základy, a s trochou úsilí je jde bez větších problémů zvládnout. Z uměleckých předmětů na vás čeká kresba, modelování, počítačová grafika a dějiny umění. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že první rok byl zatím nejtěžší. Nová škola, prostředí, jiný styl výuky, předměty, ve kterých jste v nevýhodě oproti studentům z gymnázií nebo průmyslovek a musíte dost dohánět. Ale nemusíte se bát, pokud budete mít nějaký problém, určitě vám rádi pomohou nebo poradí pedagogové. Často to bývají absolventi VŠB nebo lidé, kteří se studenty pracují dlouhé roky, takže vám budou rozumět, a když na vás uvidí zájem o studium a férový přístup, tak vám vyjdou vstříc. Pokud tohle všechno překonáte a zvládnete první ročník, tak to nejtěžší máte za sebou a všechno ostatní už bude brnkačka. V druhém ročníku vás už čekají jen předměty, které uplatníte v praxi.

Během studia máte také možnost se zapojit do různých projektů, vědeckých výzkumů nebo prezentací školy a oboru na workshopech a podobných akcích. Dále můžete vyjet do zahraničí v rámci Erasmu nebo na oborové stáže k firmám.

Škola studentům také nabízí ubytování na koleji. Nachází se v areálu školy asi 5 minut chůze od hlavní budovy. V těsné blízkosti kolejí je také Club a steak bar. Stravovat se můžete ve školní menze, kde máte denně na výběr z pěti druhů jídel. V nabídce jsou běžná jídla, ale také jídla bezmasá nebo bezlepková. Dále se můžete stravovat ve školních bufetech, které nabízejí také teplá jídla nebo v restauracích, občerstveních a obchodech v okolí areálu.

Přeji vám úspěšné zvládnutí maturity a správný výběr vysoké školy.”

Maturitní práce Šimona Kielara byla lavička, která je nyní umístěna z boku budovy školy.


Menu:


 

Copyright AVEART Střední soukromá umělecká škola a základní umělecká škola Ostrava

Školní
noviny