AVE ART Ostrava>Aktuality>Výstava "II. světová válka v obrazech"

Výstava "II. světová válka v obrazech"

12/4/2024

Ve čtvrtek 11. dubna proběhla vernisáž výstavy II. Světová válka v obrazech v Národním památníku II. Světové války v Hrabyni. Současně byla zahájena výstava Netruchlete pro mne (Justiční vražda gen. Heliodora Píky) a Opava válečná.   

Na výstavě si můžete prohlédnout výtvarné práce, které žáci a studenti zpracovávali na válečné téma. Holocaust, nacistická perzekuce, vypalování ostravských synagog, život za protektorátu, bombardování Ostravy.

Čtvrtý ročník oboru grafický design vytvořil sérii infografik, kde žáci zachycují život spisovatelky, básnířky a hudební skladatelky Ilse Weberové, která se narodila v Ostravě; nebo Evy Erbenové, která dosud žije a po loňském útoku Hamásu v Izraeli se vrátila do rodného Česka. Žáci do infografik naskenovali vlastní dřevoryty. Paravan s holocaustem vytvořila Viktoria Baščáková jako maturitní práci.

Studenti z vyšší odborné školy vytvořili model synagogy ve Försterově ulici, která byla vypálena nacisty v noci z 12. na 13. června 1939. Monotypem ztvárnili popravu mužů, žen i dětí u stěny. Druhý ročník pracoval formou barevných monotypů, kde vyjadřoval válečné útrapy přímo nebo symbolicky křížem.

Studenti a žáci měli nejen umělecky ztvárnit dané téma, ale i psychicky ustát střetnutí s velmi neblahými historickými událostmi. Konfrontace s omyly a selháními minulosti jsou stále aktuální. Proto jsme zařadili mezi vystavované práce i dvě figurální kompozice s tematikou Ukrajiny napadené v únoru 2022.  

Mezi hosty vernisáže byli pozvaní zástupci ministerstva kultury, z krajského úřadu, synovec Heliodora Píky a několik generálů.   Menu:


 

Copyright AVEART Střední soukromá umělecká škola a základní umělecká škola Ostrava

Školní
noviny