AVE ART Ostrava>Aktuality>Výstava "Boudníkoviny" v galerii Konírna

Výstava "Boudníkoviny" v galerii Konírna

28/6/2024

Vernisáž výstavy Boudníkoviny

Ve čtvrtek 13. června proběhla vernisáž výstavy Boudníkoviny v galerii Konírna v Lipníku nad Bečvou. Výstavu připravili žáci střední umělecké školy AVE ART se svými pedagogy ke stoletému výročí narození Vladimíra Boudníka.

Tato osobnost se projevovala na umělecké scéně v 50 a 60 letech a ovlivnila generaci českého informelu. Patří k předchůdcům abstraktního umění. Boudník založil nový výtvarný směr explosionalismus – rád se procházel kolem starých oprýskaných zdí, a ty pak uhlem dokresloval. Věnoval se aktivní grafice - ve strojírnách se mu dostávalo velkého množství různě uříznutých plechů, které dotvářel vlisováním, protlačováním a vklepáváním šroubů, špon a dalších materiálů, které našel na dílně. Pracoval se strukturální grafikou a vytvořil sedm grafických listů s magnetickou grafikou.  Jeho tvorbou se inspirovali žáci ve svých grafických listech, kde pracovali s ,,řízenou náhodou“ za použití vlastní imaginace a abstraktní tvorby, a tak jako on, přidávali do hlubotiskové matrice další strukturální prvky. Boudníkovi vytvořili několik Ex libris. Na výstavě můžete vidět nejen strukturální a aktivní grafiku, ale také monotypy z cyklu maturitních prací nebo fotogramy ze zahájení školního roku. Prohlédnete si velkoformátové malby na plátně a explosionalismus vetkaný do dřevěných rámů. Výstava je doplněna workshopem, ve kterém si můžete vyzkoušet magnetickou grafiku. Vystavené jsou také kovové matrice, ze kterých nainstalované grafiky vznikaly.

Vernisáž zahájil starosta Lipníku nad Bečvou Ing. Miloslav Přikryl. Poté koordinátorka předala slovo řediteli školy AVE ART Ing. Jaroslavu Prokopovi a po něm promluvili umělecký zástupce ředitele Ing. Marek Břuska a kurátorka výstavy Mgr. Michaela Kopřivová. O tom, jak vznikaly vystavené grafické listy, pohovořila Mgr. art. Veronika Opavská. Taneční orchestr Leopardi ze ZUŠ Antonína Dvořáka z Lipníku nad Bečvou hudebně doprovodil průběh vernisáže. Celou akci natáčelo AVE ART televizní studio a před zahájením udělalo několik živých vstupů, mj. i s našimi žáky, Hitrádio Orion.

Výstava potrvá do 28. července a pak se přemístí do ostravských galerií.

Mgr. Michaela Kopřivová, kurátorka výstavy


Příspěvek ze dne 7. 6. 2024

Z prací žáků AVE ART Ostrava k výročí 100 let od narození Vladimíra Boudníka vznikla jedinečná kolekce, která bude vystavena v galerii Konírna v Lipníku nad Bečvou. Výstava bude zahájena vernisáží dne 13. 6. 2024 v 16.00 hodin, na kterou všechny srdečně zveme. 

 


Menu:


 

Copyright AVEART Střední soukromá umělecká škola a základní umělecká škola Ostrava

Školní
noviny