AVE ART Ostrava>Aktuality>Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, obor Průmyslový design

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, obor Průmyslový design

15/10/2018

Úspěšný absolvent oboru Průmyslový design na Ave Art, Tomáš Hořín, který momentálně studuje na Univerzitě Tomáše Bati, byl ochotný se podělit o své poznatky s našimi studenty. Zde jsou užitečné informace, za které Tomovi moc děkuji. Mgr. Romana Jackson

Na "trhu" vysokých škol s oborem Průmyslový design jsem se rozhodoval mezi Pražskou UmPrum, Bratislavskou VŠVU a Zlínskou UTB. Samotný obor Průmyslový design jsem si vybral kvůli tomu, že již od malička mne bavilo navrhovat a vytvářet nové a hezké věci. Rozhodl jsem se tedy pro Zlínskou UTB na Fakultě Multimediálních Komunikací a obor Průmyslový design a to hlavně z důvodu toho, že je to škola, která na zmíněném ateliéru kooperuje s Bratislavskou VŠVU. Pro příklad, teď vybrali můj projekt hudebního nástroje, který jsem ve Zlíně navrhoval aby ho mohli vystavit na Bratislava Design Weeku a to i přes to, že tam nestuduji. Na UTB se i dosti často objevuje i pan docent Ferdinand Chrenka, který ateliér Průmyslový design na VŠVU vede (pro zajímavost, byl to i učitel pana Růžičky). Zkušenostmi je to opravdu skvělý člověk. Takže v podstatě zjednodušeně řečeno jsem ovlivněn dvěma různými školami se stejným zaměřením, což je strašná výhoda.

Samotné pedagogické osazenstvo Zlína je také samozřejmě na vysoké úrovni. Dnes jsem měl obhajoby semestrálních prací a náš hlavní vedoucí ateliéru řekl, že náš ateliér je v takovém stádiu, že se studenti ze zahraničních vážených škol jezdí dívat a obdivovat naše nepovedené projekty. 

Co se týče přijímacích zkoušek: Ty se skládají z několika částí a to z Písemného testu ze znalostí umění a hlavně designu, Tvůrčí zkouška složená z prvního kola (prezentace domácích prací a portfolia- VELICE DŮLEŽITÉ - portfolio je věc, která vypovídá o studentovi nejvíce. Mělo by být vizuálně graficky sjednocené. Pouze výběr svých nejlepších a nejzajímavějších prací z oboru průmyslový design. Na oko by mělo působit tak, aby byly práce vysvětleny pouze pomocí obrázků. Text je samozřejmě také důležitý, ale z vlastní zkušenosti vím jak to vypadalo tento rok a vím, že ty portfolia se prolétávají velice rychle a postupují pouze ti, kteří zaujmou).

Druhé kolo tvůrčí zkoušky se skládá z kresby zátiší, a tvorby podle zadání ateliéru. U kresby zátiší je důležité věřit svým instinktům a nenechat se ovlivnit okolím. V mém případě jsme měli zátiší, kde byla židle položená na velké euro paletě a zadávající řekl, že kreslit i s podstavou. Většina uchazečů tedy kreslila i tu euro paletu, ale já věřil sobě, protože jsem nechtěl mít hlavní objekt zátiší na papíře malý, kvůli velikosti palety. Také se to odrazilo na hodnocení.

Tvůrčí zkouška zadávaná ateliérem se skládá z několika dílčích úkolů, kdy ateliér chce zjistit jak je na tom student se svými nápady, kreativitou a samozřejmě i designérskou kresbou a zručností. 

Proto zadává často úkoly jako například:

  • navrhněte a vytvořte z předložených materiálů kompozici 20 x 20 x 20 symbolizující průnik geometrických těles,
  • kresebnou formou navrhněte konvičku do zahrady/vysavač/žehličku/,
  • z papíru navrhněte a vyrobte kreativní obal na pastelky s přidanou funkcí atd.

 

Důležité je u zkoušek nazmatkovat a nekopírovat od ostatních. Originalita, kreativita a funkčnost nápadů se cení. Bere se totiž pouze 10 uchazečů.

Poslední milník, který je třeba překonat, je závěrečný pohovor s vedoucími ateliéru. Nejčastěji se tam řeší výsledky písemných testů a potom motivace studenta, proč chce studovat zrovna na této škole a proč ne na jiné.

Na závěr Tomova vyprávění bych ještě dodala, že byl v pořadníku uchazečů na prvním místě s nejvyšším počtem bodů. Z toho vyplývá, že pro kohokoliv z našich žáků, kteří by měli o studium na UTB zájem, je určitě možné se na školu dostat, jen je třeba tomu věnovat čas a píli.

Zároveň bychom Tomášovi chtěli moc pogratulovat, jelikož s prací BASON obdžel na III. ročníku mezinárodního bienále studentského designu v Brně ocenění "rektora Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně" (což je jedna z cen, která byla udělena pouze dalším dvěma studentům z devíti zúčastněných zemí  - cca 400 přihlášených prací). Práce Bason byla v období letních prázdnin vystavena v Technickém muzeu v Brně. 


Menu:


 

Copyright AVEART Střední soukromá umělecká škola a základní umělecká škola Ostrava

Školní
noviny