AVE ART Ostrava>Aktuality>Po stopách našich absolventů

Po stopách našich absolventů

21/5/2021

 

Podařilo se mi oslovit jednoho z našich úspěšných absolventů Jakuba Kwieka a položit mu pár otázek, které by mohly zajímat naše stávající žáky.

1. Jakube, jaký obor jste vystudoval na Ave Art?

„Vystudoval jsem obor Propagační grafika, propagační výtvarnictví.“

2. Můžete nám prosím popsat svou cestu od ukončení studia na Ave Art k založení své značky?

„Značku Skrč to jsme založili s mým spolužákem Robinem. Ačkoliv se naše cesty po čase rozešly, dodnes na některých věcech pracujeme společně. Začátek byl těžký a nevěděl jsem, zda to bude fungovat. Musel jsem si vzít na rozjezd úvěr. Byl to velký závazek a nechtěl jsem dělat úplně kdeco, abych neskončil jako klasická reklamka. Vždy jsme se snažili pracovat na firemních projektech tak, aby je lidé hrdě prezentovali i mimo svůj pracovní okruh.

Po čase jsem si říkal, co dál. Cítil jsem, že se chci posunout někam dále a k potisku textilu s automotivy jsem měl vždy blíže než k čemukoli jinému. Proto jsem vytvořil e-shop s vlastními designy. Zpočátku to byl takový punk projekt, který prostě nějak začal fungovat a já se s postupem času učil a snažil vyladit chod e-shopu tak, aby byl co nejekonomičtější. V té době existovala díra na trhu a já ji částečně vyplnil. Dnes už se vše posunulo o velký kus dále, co se týče konkurence a kvality jak materiálu, tak tisku nebo práce se sociálními sítěmi, na kterých jsem samozřejmě také. Skrč to zkrátka funguje na dvou vlnách - jako e-shop a poskytovatel reklamní činnosti.
Samozřejmě mám klienty, pro které dělám klasickou reklamní činnost, ale snažím se ji dělat tak trochu jinak a setkávám se s dobrou zpětnou vazbou. Po 5-6 letech jsem se dostal do povědomí lidí a pak už vše nabralo na obrátkách. Oslovili mě, abych realizoval zajímavé projekty pro obce, města, sportovní týmy i větší výrobní firmy. Je skvělé, když například děláte pro začínající firmu a vidíte jak roste. Časem se mění kvalita materiálů používaných v propagaci a zároveň firma získává větší odvahu zkoušet nové věci.

V tomto oboru mě asi naplňuje nejvíc to, že vy na začátku vidíte svůj nápad, svůj výtvor a na koncovém zákazníkovi pak vidíte jeho spokojenost.
Facebook a Instagram se pro nás stal nedílnou součástí našeho podnikání, weby se tudíž bohužel odsunuly do pozadí a nejsou pro mě momentálně tak velkou prioritou. Už rok pracujeme na novém designu, ale jak se říká: Kovářova kobyla...“

3. Jakube, mohl byste nám přiblížit své budoucí pracovní projekty?

„Teď hodně čerstvě jsem začal pracovat na novém projektu s jedním zahraničním designerem. Jedná se o projekt Street Driver, který se bude zaměřovat na oblečení a doplňky pro tzv. autíčkáře. Projekt je zatím v plenkách a rozjíždíme ho pomalu, hlavně kvůli situaci v jaké se celý svět nyní nachází. To nás hodně brzdí. Chybí nám hlavně prezentace na venkovních akcích, na kterých si případný zájemce může materiál osahat a v reálu vidět kvalitu tisku různých grafik. Uvidíme, zda se projekt uchytí. Ale jak praví jeden citát Steva Jobse: „V podnikání nemůžete čekat, až bouřka přejde, je nutné naučit se tančit v dešti.“
Hlavní prioritou je dostavět letos větší prostory pro mou novou dílnu a pokračovat v dalších projektech. Investice do takových věcí jsou bohužel v řádech milionů a tak se opět nacházím ve fázi úvěru. Věřím ale, že se vše brzy rozjede a bude zase šlapat jako předtím.
Další dlouhodobější projekt se chystá v odvětví 3D tisku, ale toto téma zatím nechci rozvádět.“ :D

4. Co byste nakonec vzkázal, nebo doporučil našim současným i budoucím studentům?

„Asi bych to shrnul takto:
Budoucím studentům bych vzkázal, že na AVE ART rád vzpomínám a občas bych se vrátil a snažil se více využít vědomostí učitelů. A taky, že je čeká 4 roky skvělých zážitků a akcí, které škola vždy zařídila.
Současným studentům, kteří přemýšlejí o podnikání v oboru bych asi doporučil toto:
Nebát se toho. Mít víru v to, co děláš. Nebrat si věci osobně. (Mnoho lidí odradí první nezdary v projektech. Někdy bohužel klient není na stejné vlně a nutí vás dělat něco, co vám nedává smysl). Dělat to srdcem a poctivě a nebýt zahleděný do sebe. Protože vždy, když něco děláš s radostí a srdcem, vrátí se ti to jako bumerang. Někdy dříve a někdy později. Pokud vám přijde někdy na e-mail poptávka na tu nejmenší zakázku na světě, tak vězte, že i za malou zakázkou se může skrývat velký projekt (osobní zkušenost).“


Jakube, moc Vám děkuji za vaši snahu a čas, který jste nám věnoval a přeji Vám hodně zdaru ve vašem dalším profesním i soukromém životě.

Mgr. Romana Jackson, kariérový poradce

Odkazy na zakázky firmy Skrč to:

http://www.skrctostudio.cz  (není moc aktuální)
https://www.facebook.com/skrctostudio
https://www.instagram.com/skrc_to/


Menu:


 

Copyright AVEART Střední soukromá umělecká škola a základní umělecká škola Ostrava