AVE ART Ostrava>Aktuality>Mezinárodní kovářská soutěž FERRACULUM 2024

Mezinárodní kovářská soutěž FERRACULUM 2024

25/6/2024

Naši žáci oboru umělecké kovářství Denis Kuběna a Václav Fichna se spolu s pedagogem Lukášem Dvorským zúčastnili mezinárodního kovářského setkání FARRACULUM 2024 od 14. do 16. 6. 2024. Toto mezinárodní setkání se koná již tradičně v rakouském městečku Ybbsitz, které leží v hornaté krajině plné pastvin a řek. Městečko má dlouhou kovářskou historii a proslavilo se také díky Alfredu Habermannovi, který byl nejznámějším kovářem 20. stol.

V rámci této akce bylo možno navštívit mnoho místních historických kováren, významné muzeum kovářství a odborné semináře. Důležitou součástí akce byla mezinárodní kovářská soutěž, kdy jednotliví kováři nebo týmy měly na ztvárnění své práce pouze tři hodiny. Soutěže se účastnily týmy z mnoha zemí a zhotoveno bylo přibližně třicet soutěžních prací. Týmy kovaly na pěti stanovištích a střídaly se od pátku do neděle. Téma pro všechny týmy bylo stejné - ROTACE. 

V neděli byly na hlavním náměstí vyhlášeny výsledky kovářské soutěže a vystaveny oceněná díla. U prací se hodnotila především kvalita řemeslného zpracování, ale také výtvarná stránka a pojetí tématu. I mezi neoceněnými díly bylo mnoho prací na vysoké řemeslné úrovni.

Náš tým sestávajícího z našich žáků Denise Kuběny, Václava Fichny a pedagoga Lukáše Dvorského, slavil se svou prací úspěch a jako jeden z mála byl oceněn speciální cenou a to především za výtvarné zpracování tématu - chutná rotace. 

Více o kovářské soutěži - https://schmieden-ybbsitz.at/schmieden-in-ybbsitz/news/praemierung-2028 

Podařilo se tedy dovézt ocenění z této věhlasné akce již podruhé. O první účasti na soutěži si můžete přečíst ZDE

Kromě hlavní události, kterou byla kovářská soutěž, byl program doprovázen mnoha dalšími událostmi, například již tradičně se u historické kovárny Eybl konal společenský večer kovářů, či vzpomínka nad Habermannovým hrobem.

Okolní krajina nabízí mnoho možností k výletům a tak náš tým navštívil blízké městečko Waidhofen an der Ybbs, které se pyšní historickou architekturou i krásným okolím.

MgA. Lukáš Dvorský, odborný pedagog

Účast na této mezinárodní akci je zrealizována opětovně díky programu Erasmus+, prostřednictvím kterého škola získává mezinárodní dovednosti a zkušenosti již 20 let.

Velká gratulace!


 

Menu:


 

Copyright AVEART Střední soukromá umělecká škola a základní umělecká škola Ostrava

Školní
noviny