AVE ART Ostrava>Aktuality>Job shadowing in Norway

Job shadowing in Norway

21/3/2024

Od pondělí 18. 3. se pedagožka školy Jana Kellermannová účastní stínování na partnerské škole Odda vidaregåande skule na oboru Truhlář. Stínování navazuje na reciproční mobility žáků a pedagogů oboru Uměleckého kovářství s cílem předávat si do našich škol nové metody výuky, odborné znalosti, dovednosti a rozvíjet mezinárodní spolupráci. 

 

Zprávy z Norska:

1. den

Cesta proběhla bez komplikací. Let z Katowic do Bergenu trval 2,5 hod, z letiště jsem se přesunula do města Oddy, které je na západ od Bergenu vzdáleno necelých 200 km. Dnes je počasí zatažené, drobně sněží a teplota je kolem nuly. První den mě přivítala paní Hilldegunn Espe, vedoucí odborného vzdělávání, která mi je mentorkou po dobu mého stínování. Nejprve mě 2 studenti oboru Truhlář provedli školou, ukázali mi učebny, dílny, jídelnu, tělocvičnu a vysvětlili mi, které obory se na škole učí. Následně jsme s paní Hilldegunn a kolegou vyučujícím odborný výcvik prošli můj harmonogram. Po vzájemné domluvě jsme se dohodli, že v pátek na závěr odprezentuji cca 45min prezentaci a připravím malý workshop spojený s navrhováním nábytku. Shodli jsme se, že se studenti v Norsku s navrhováním a tvůrčím procesem během studia setkávají minimálně, a že by je to mohlo zajímat, jak to probíhá u nás ve škole. 

2. den

Výuka teoretického předmětu obor Truhlář probíhala v učebně za přítomnosti 16 studentů 1. ročníku (13 chlapců a 3 dívky). Během pěti vyučovacích hodin se probralo učivo související s návrhem zahradní dřevěné udírny. Studenti dostali kopii udírny, kterou pak překreslili do technického výkresu. Následně se vše zpracovalo ve sketch-upu, což mně příjemně překvapilo a zároveň jsem měla možnost třídě ukázat pár užitečných funkcí, které dosud neznali.

3. den

Dnešní praktická výuka začala v 09.20 v dílnách školy. Studenti byli rozděleni do dvou skupin po 8, jelikož kapacita dílny je pro max. 10 osob. První skupina pokračovala na projektech, které jim byly zadány jako např. krov rodinného domu nebo lis na jablka, která jsou jedněmi z největších lokálních surovin pro export. Dozvěděla jsem se, že se tady jabloním daří, jelikož rostou na příkrých svazích, do kterých se opírá slunce a spolu s  fjordy, které dodávají dostatek vláhy, jsou zde na západě Norska optimální podmínky. Druhá skupina, ke které jsem se přidala, jela do nedaleké lokality na jeden ze svých realizovaných projektů - venkovní kryté posezení pro veřejnost, které je financováno místní komunitou. Chlapci sundali lešení a zkontrolovali zda-li je vše v pořádku a zároveň mi ukázali, jakým způsobem udělali krovy a ostatní stavební konstrukce, práci provádí podle projektu, který připravil architekt. Po návratu na dílnu se skupiny prostřídaly a já jsem zůstala do konce vyučování na dílně, kde jsme se studenty diskutovali o jejich projektech a postupech. Další velmi příjemně strávený den se spoustou zajímavých poznatků. 

4. den

Dnešní stínování v Oddě začalo v 8.20, běžný začátek výuky na středních školách, základní školy začínají výuku v 8.40, vyučovací hodina trvá 45 min, tak jako u nás.

Dnes probíhala teoretická výuka navrhování, bylo mi umožněno jednu hodinu vést, a jelikož měli studenti dotazy ohledně dalších funkcí ve sketch-upu, věnovali jsme se tomu. Dva studenti mi přeposlali jejich návrhy, na kterých jsem mohla ukázat, jak kótovat v Lay-outu a jaký výstup umožňuje vizualizace ve V-ray. Druhou a třetí vyučovací hodinu proběhla prezentace místní stavební firmy, která je v Oddě druhou největší a která se školou spolupracuje v rámci praxí a budoucího pracovního uplatnění. Poté jsem měla možnost stínovat v hodině angličtiny, od studentů jsem se po hodině dozvěděla, že je to jejich nejméně oblíbený předmět, což odpovídalo jejich zájmu a pozornosti během výuky. Důvodem podle nich je neustále se střídající vyučující. Po polední přestávce mě vyzvedl pan Wünderlich  (vedoucí oboru kovářství) a zavezl mně na prohlídku jejich kovárny, kde probíhala praktická výuka 3. ročníku. Byla jsem ohromena, jak precizně kovárnu vede a od kolegů jsem na něj slyšela samou chválu. Po ukončení výuky mi pan Wünderlich ukázal zajímavá místa v okolí Oddy. 

5. den

Dnes jsem navštívila poslední stínování ve výuce na "Odda vidaregaande skule". První dvě vyučovací hodiny jsem studenty a pedagogy mé hostující třídy seznámila jak to funguje na naší škole, jaká je náplň každého oboru a jeho úspěchy včetně krátkých videí a prezentací. Byla jsem mile překvapena s jakým zájmem se prezentace setkala, studenti a pedagogové měli spoustu dotazů. Ve druhé části jsem se zaměřila na svůj obor Interiérového designu, kde jsem studenty rozdělila do 4 skupin, rozdala jim stránku technického nákresu konstrukce z katalogu návrhu zahradní kuchyně Z. Vašutové. Tento projekt jsem vybrala záměrně, protože je po obsahové stránce  zdejším studentům nejbližší. Společně jsme návrh diskutovali, ptala jsem na jejich názor ohledně konstrukčního řešení a taky jsme srovnali pořizovací cenu u nás a tady a došli k závěru, že v Norsku by byla cena dvojnásobná. 

Během polední přestávky, vedení školy objednalo pizzu a společně se studenty jsme se ve velmi přátelském duchu rozloučili. S pedagogy, paní Hildegunn a panem ředitelem jsme pak ještě společně vypili kávu, podiskutovali a rozloučili se opět ve velmi přátelském duchu. 

Nyní mám před sebou víkend, kdy si budu moci udělat výlety po okolí a v neděli pojedu do Bergenu, kde strávím poslední noc a v pondělí ráno poletím zpátky do Katovic. 

Těším se, až si ostatní dojmy sdělíme osobně, přeji pěkný víkend a v úterý nashledanou.

Jana Kellermannová, pedagožka oboru Interiérový design 



Menu:


 

Copyright AVEART Střední soukromá umělecká škola a základní umělecká škola Ostrava

Školní
noviny