AVE ART Ostrava>Aktuality>Fakulta umění Ostravské univerzity

Fakulta umění Ostravské univerzity

10/4/2019

Bývalý absolvent Ave Art Ostrava, oboru Umělecký kovářství, Nicolas Holub, se s námi podělil o zkušenosti ze studia na Fakultě umění Ostravské univerzity.

“Po dokončení studia na Ave Art, obor Umělecké kovářství, jsem se rozhodoval, zda pokračovat ve studiu na vysoké škole, nebo si hledat zaměstnání v oboru. Rozhodl jsem se pro vysokou školu, jelikož mi přišlo rozumné se dále vzdělávat a rozvíjet. Vybral jsem si obor Sochařství volná tvorba na Fakultě umění Ostravské univerzity. Tento obor v podstatě navazuje na obor Umělecké kovářství z hlediska tvorby v prostoru, kterému jsem se chtěl i nadále věnovat.

Talentové zkoušky probíhaly ve dvou kolech. V prvním se elektronicky zaslaly domácí práce. Po obdržení emailu s výsledky (10 bodů z 10) se postoupilo do druhého kola, které bylo rozdělené na 3 dny. První den jsme modelovali hlavu podle živého modelu, do druhého dne jsme si měli připravit na 5 zadaných témat několik návrhů, ze kterých jsme udělali malé hlíněné modely. Následně jsme si vybrali jeden z nich, který nám připadl nejlepší a ten poté zvětšili do velikosti cca 40cm.

Zároveň probíhaly konzultace s vedoucím ateliéru s doc. Koléškem, které byly zaměřeny na dějiny umění, naše záliby, oblíbené umělce atd. Třetí den byl určen na dodělání všech věcí a obhajobu.

Dobré je ale ještě před talentovkama dojít na konzultaci individuálně, pobavit se s vedoucím ateliéru, ukázat mu své domácí práce, projevit zájem o studium, seznámit se s ním a zjistit kde a na čem zapracovat, dost to pomůže.

Celkem se na obor hlásilo 5 lidí a vzali všechny, ale tím, že po nás vyžaduji, abychom trávili veškerý čas na ateliéru, tak se to pomalu pročišťuje. Hlavní předměty A jsou Ateliér, Dějiny výtvarné kultury, Speciální kresba a Anatomie. Pak jsou povinně volitelné B předměty, ze kterých jsem si vybral Sochařskou kresbu a Modelování v počítači.

Nejtěžší jsou pro mě asi Dějiny, ale měl jsem dobrý základ z Ave Artu, takže to zvládám J

A hlavně mám ze střední školy naučený přístup k práci na ateliéru, protože tady na Sochařství nejde jen o to umění, ale i o dobré zpracování a řemeslo. Nejlehčí asi není nic, ale to, co mě nejvíce baví je Speciální kresba, což je vlastně Figurální kresba, a pak ten Ateliér.

Na naší fakultě se můžete setkat s mnoha významnými jmény českého i evropského umění, jako je například František Kowolowski, Jiří Surůvka, Daniel Balabán, Jaroslav Koléšek a další.

Fakulta je také zapojena do programu Erasmus plus, mobilitního programu VIA a má mnoho partnerských škol po celé Evropě. Takže je možné i vycestovat, získat nové zkušenosti a rozvíjet se ještě více.

Na závěr bych chtěl říct a odkázat mladším studentům, že je v podstatě jedno jakou vysokou školu si zvolí a vyberou, vždy záleží na přístupu samotného studenta ke svému vzdělávání.”

 

Maturitní práce Nikolase Holuba byla plastika nazvaná "Postava", která získala na Mezinárodním setkání uměleckých kovářů Hefaiston 2018 1. místo v kategorii Volná tvorba a komorní plastika. 

 


Menu:


 

Copyright AVEART Střední soukromá umělecká škola a základní umělecká škola Ostrava

Školní
noviny