AVE ART Ostrava>Aktuality>Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni

18/1/2020

Anička Kohutová patří k našim úspěšným absolventům, kteří pokračují ve studiu na vysoké škole. Přejeme jí hodně štěstí v dalším studiu a děkujeme, že se s námi podělila nejenom o své zkušenosti z přijímacích zkoušek na VŠ, ale i o část svého portfolia.

 “Po úspěšném ukončení střední školy Ave Art v oboru Průmyslový design jsem se rozhodla pokračovat ve studiu na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Tato fakulta je poměrně mladá, ale za dobu své existence si vybudovala pevné postavení mezi ostatními vysokými uměleckými školami v České republice. Je to jedna z mála škol, které nabízí studium ilustrace, a to hned v několika verzích - Komiks a ilustrace pro děti, Ilustrace a grafika, Mediální a didaktická ilustrace a Mediální a didaktická ilustrace II. Zvolila jsem obor Mediální a didaktická ilustrace, protože je to zaměření, které mě zajímá nejvíce.

Já jsem se začala věnovat ilustraci až během studia na střední škole, hlavně ve svém volném čase. Obor Mediální a didaktická ilustrace jsem si vybrala, protože se částečně dotýká jak dětské ilustrace, tak ilustrace do knih a časopisů. Baví mě experimentovat s různými médii a technikami, takže jsem chtěla získat na celý obor trochu jiný pohled a nezůstat na jednom místě. Myslím si, že na vysoké škole budu mít možnost vyzkoušet si nové techniky a postupy, a tak se dál rozvíjet.

I když se se může zdát, že obor, který jsem studovala na střední škole (Průmyslový design) nenavazuje na ten vysokoškolský, není to tak úplně pravda. Jsem ráda, že jsem si vybrala právě Průmyslový design, protože jsem se naučila pracovat s tvarem a jeho stylizací, což ovlivnilo i moji kresbu.

Přijímací řízení bylo rozděleno do dvou kol. První kolo probíhalo elektronicky, zasláním portfolia škole. Portfolio by mělo obsahovat vaše nejlepší práce. Nebojte se prezentovat větší spektrum vašich dovedností. Je důležité projevit zájem o daný obor a zahrnout věci, které děláte ve svém volném čase. Na druhou stranu, vyučující nevidí moc rádi, když už máte až moc vlastní styl.

Na základě výsledku prvního kola se rozhodovalo, zda budete pokračovat v druhém kole. To se konalo přímo na univerzitě. Talentové zkoušky trvaly 3 dny, během kterých jsme plnili různé výtvarné úkoly z rozmanitých oblasti ilustrace - jako například ilustrace poezie, novinové ilustrace nebo ilustrace postupu práce do knihy.

V průběhu zkoušek také probíhal pohovor s vedoucími oboru, které zajímal váš zájem o obor a portfolio. Je dobré si s sebou vzít skicáky a skicy, ty byly ve výsledku důležitější než samotné portfolio. Na obor Mediální a didaktická ilustrace do druhého kola postoupilo asi 30 lidí, z toho přijali 9.

Pro zájemce o studium pořádá škola každé prázdniny Art Camp, za účelem přípravy na talentové zkoušky. Nemám s tím osobní zkušenost, ale je dobré o této možnosti vědět. Dále si také můžete domluvit konzultace s jednotlivými vyučujícími přímo na fakultě.

Na závěr bych chtěla popřát všem příštím maturantům zdařilý výběr vysoké školy!”

 

 

TV POLAR měla v pořadu HOST DNE 7. 1. 2020 oceněnou absolventu AVE ART Ostrava Annu Marii Kohutovou a Ing. Jaroslava Prokopa, ředitele AVE ART Ostrava. Pořad byl o maturitní páci FARMADLO, za kterou absolventka školy Anna Marie Kohutová získala Zvláštní cenu Společnosti přátel Uměleckoprůmyslového musea za svou maturitní práci FARMADLO.

 https://aveart.cz/aktuality/narodni-cena-za-studentsky-design-2019/


Menu:


 

Copyright AVEART Střední soukromá umělecká škola a základní umělecká škola Ostrava