AVE ART Ostrava>Aktuality>Erasmus+ a pedagogové školy

Erasmus+ a pedagogové školy

24/10/2021

Od 10. do 16. 10. 2021 se dvě pedagožky školy zúčastnili mezinárodní mobility ve Veroně v rámci programu Erasmus+. Došlo k poznání školy Accademia delle Belle Arti di Verona a seznámení s tradičními keramickými motivy. Více v níže poslaném textu z Verony od vyučujících Mgr. Kopřivové a Mgr. Wilczkové. 

Keramika s tradičními motivy:

 • Teoreticky jsme se seznámily s tradičními Italskými technikami, zejména majolikou a fajáns. Majolika je keramika, která byla oblíbená v období italské renesance. Název dostala podle ostrova Mallorca, přes který vedla obchodní cesta Španělské Fajánse do Itálie. Fajáns je druh hrnčířských výrobků nažloutlé nebo načervenalé barvy, které jsou pokryty bílou neprůhlednou glazurou. Často vzhledem připomíná porcelán. Název získala podle italského města Faenza.
 • V praxi jsme si vyzkoušely práci na hrnčířském kruhu. Nejdříve jsme si zpracovali hlínu. Šlo o válení jednou rukou do strany, nebo oběma. Zpracování hlíny je důležité z toho důvodu, aby v ní nezůstávaly bubliny, které způsobují popraskání výrobku během sušení a vypalování v peci. Po důkladném zpracování hlíny jsme přistoupili k hrnčířskému kruhu. Zpracovanou hlínu ve tvaru koule jsme se snažili hodit do středu kruhu. Poté jsme ji uplácali, jemně navlhčili, a nakonec kruh roztočily. Bylo důležité zajistit, aby hlína byla vycentrovaná ve středu. Zapřely jsme si ruku o bok.
 • Postupně jsme hlínu vytahovaly nahoru a tlačily dolů. Tuto činnost jsme několikrát zopakovaly a poté jsme začaly prohlubovat střed. Vytvořily jsme dno a zevnitř ode dna jsme vytahaly stěnu nahoru. Když jsme dosáhly žádaného varu misky, kruh jsme zastavily a misku odřízly od podložky drátem. Po čase hlína zavadla, a tak jsme mohly misku otočit a očkem vybrat dno z vnější strany a vytvořit tak základnu.
 • V Muzeu Eremitani v Padově jsme měly možnost detailně prostudovat vystavené exponáty řeckého vázové malířství. Mohly jsme vidět Černo figurový a červeno figurový styl, různé tvary nádob (amfory, rhytony atd.).
 • Během projektu jsme měli možnost se seznámit s ateliéry a prostorami školy „Accademia di belle arti di Verona“, ve kterých budou pracovat naši žáci. Jedná se o postsekundární školu, která nabízí studium ve třech hlavních oborech: malba, socha, dekorace. Sídlí v z krásné historické budově z 18. století.
 • Připravily jsme pro naše žáky prohlídkové okruhy po Veroně, a fakultativní výlety do nedaleké Padovy a Mantovy.

 Ve Veroně se mimo jiné mohou těšit na: 

 • Arénu – amfiteátr
 • pely románského umění jako např. Bazilika sv. Zena
 • renesanční náměstí s věží
 • zahrady
 • Castel Vecchio

V Padově se mimo jiné mohou těšit na:

 • Kapli Scrovegni, kde uvidí nejlepší fresky od Giotta.
 • Poutní baziliku sv. Antonína – jeden z největších chrámů v Itálii v románskou gotickém slohu se sedmi kupolemi s nádhernou interiérovou výzdobou.
 • Univerzitní botanickou zahradu (Nejstarší akademická botanická na světě, která je na původním místě.)

V Mantově se mimo jiné mohou těšit na:

 • Baziliku minor sv. Ondřeje, jedno z hlavních děl renesanční architektury, vytvořené Leonem Battistou Alberti.

 

 


Menu:


 

Copyright AVEART Střední soukromá umělecká škola a základní umělecká škola Ostrava

Školní
noviny