Dne 19. 12. 2016 proběhl v pasáži České národní banky slavnostní křest jejího nového směřování a nové podoby v podobě projektu Pasáž českého designu za účasti guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, primátorky hl. města Prahy Adriany Krnáčové, starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého, ředitelky Uměleckoprůmyslového musea Heleny Koenigsmarkové a ředitelky projektu Pasáž českého designu Štěpánky Zinkaizlové.
“Inspirujeme se fungováním pasáží v evropských metropolích, kde pasáže dlouhodobě slouží umění a designu jako výstavní fóra, jako prodejní místa, jako místa pro setkání umělců a designérů s veřejností. Stejně skvělé tvůrce a stejně zanícenou veřejnost máme i u nás v Česku. Proto jim otevřením Pasáže českého designu chceme dát šanci k potkávání, k potvrzení, že i Praha je město, které jim rozumí,” říká k záměru projektu Pasáž českého designu jeho ředitelka Štěpánka Zinkaizlová.
Pasáž ČNB je tedy nyní díky projektu zkrášlena konceptuálně pojatými výlohami-vitrínami prezentujícími jak zavedené značky, tak začínající zajímavé designéry a tvůrce. Najdete zde Ravak či Modernistu vedle ukázek tvorby studentů UMPRUM a dalších uměleckých škol či tvorby platformy ArtBees. Pasáž českého designu má ambice nenechat návštěvníky jen projít a zkrátit si tak svou cestu Prahou, ale především je zaujmout, oslovit a inspirovat krásou české umělecké tvorby a užitého umění.
“Vznik projektu Pasáže českého designu byl zásadním krokem v naší snaze tento prostor oživit. Uvědomujeme si, že otevření neznamená zakonzervování nyní dosaženého stavu, a proto jsme samozřejmě diskutovali další možnosti rozvoje celého projektu. V tomto směru jsme se nejnověji rozhodli využít laviček – lodiček z tvůrčí dílny architekta Ondřeje Kamenického. Pokud si všimnete jejich „přídí“, pak jim dosud chybí jejich symbolický „patron“, tak jako je tomu, nebo přinejmenším bylo, u všech lodí. Právě tento prostor by měl nabídnout unikátní výstavní prostor mladé generaci umělců, aby se svými uměleckými výtvory zařadili po bok zde již vystavujícím etablovaným umělcům a firmám, jež denně spolupracují se špičkovými designéry,” říká k projektu zástupce ČNB, tiskový mluvčí a ředitel odboru komunikace Marek Zeman.
Program křtu zahrnul oficiální otevření pasáže a slavnostní přestřižení pásky osobnostmi, které vznik projektu podporují: guvernér ČNB Jiří Rusnok, primátorka hl. města Prahy Adriana Krnáčová, starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, ředitelka Uměleckoprůmyslového musea Helena Koenigsmarková a ředitelka projektu Pasáž českého designu Štěpánka Zinkaizlová.
Navázala módní performance mladých módních návrhářů, představení vystavovatelů a tisková konference věnovaná následujícímu tématu: Kvalita mladých českých designérů dosahuje světové úrovně, ovšem v České republice jsou prakticky „neviditelní“, jaké kroky směrem k posílění této sféry můžeme udělat? Na otázky s tématem spojené budou odpovídat: Štěpánka Zinkaizlová, ředitelka Pasáže českého designu, Ing. Arch. MgA. Ondřej Kamenický, designér Pasáže českého designu, Marek Zeman, tiskový mluvčí a ředitel odboru komunikace ČNB, PhDr. Helena Koenigsmarková, ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea, Kristýna Venturová, studentka UMPRUM, Ing. Jaroslav Prokop, ředitel Ave art Ostrava, MgA. Josef Oplištil, zástupce ředitele SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou, a obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix.
„Unikátní designová a umělecká díla se propojují s běžným životem v jednom prostoru v jeden okamžik. Pasáž českého designu je první dlouhodobý koncept tohoto typu v České republice na atraktivním a reprezentativním místě. Věříme, že se vystaveným uměním a souvisejícím kulturním životem oživená pasáž záhy zapíše do širšího povědomí,“ doplňuje Štěpánka Zinkaizlová.
Akce se koná pod záštitou České národní banky. Hlavními partnery akce jsou Česká mincovna, KK agentura a Art-n-Coffee. Více informací lze nalézt na webu www.pasazdesignu.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/pasazdesignu.
Vystavené práce žáků:
1. Exteriérová stolička Iron triangle, Miloš Toman (3. ročník obor Průmyslový design): výška 45cm ,šířka 45cm , hloubka 45cm.
2. Houpací dřevěná stolička Exclusive, Daniel Fiala (3. ročník obor Průmyslový design): v 45cm, š 42cm, h 35cm.
3. Kovová plastika Havran, Filip Dluhosch (4. ročník obor Umělecké kovářství) - cca v 70cm , š 50cm , h 50cm
4. Kovová plastika Trojský kůň, Josef Kukučka (4. ročník obor Umělecké kovářství) -cca v 40cm , š 40cm , h 25cm
5. Textilní obraz Detail (technika umělecké tkalcovství), Dominika Bernátková (3. ročník obor Grafický design): barvená tkanina, keramika, zlato, 600x840 mm
6. Textilní obraz Koláž (technika umělecké tkalcovství), Michal Dulovčík (3. ročník obor Průmyslový design): barvená tkanina, keramika, zlato, 600x840 mm
7. Textilní svítidlo Světelný šíp, Tomáš Hořín (3. ročník obor Průmyslový design): barevná vlna 42x150x50 cm
8. Textilní svítidlo Dvojčata, Gabriela Křížová (3. ročník oboru Interiérový design): vlna 35x90x45cm, 35x110x55cm
Menu:
Copyright AVEART Střední soukromá umělecká škola a základní umělecká škola Ostrava
Školní