AVE ART Ostrava>Aktuality>Umělecké techniky 2020

Umělecké techniky 2020

28/2/2020

V rámci projektu "Umělecké techniky" se 9 žáků školy účastnilo mezinárodní mobility na partnerské škole Escuela de Arte de Sevilla, která se nachází v pavilónu Chile v rámci Ibero – americké expozice v roce 1929, architekt byl Juan Martinez Gutierrez, jednalo se o prezentaci kultury a umění v Chile. Plaza de Espaňa prezentovala španělskou kulturu, architekt Aníbal Gonzáles.

Žáci během 3 týdenního pobytu (26. 1. - 14. 2. 2020) měli možnost studovat v ateliéru keramiky Taller de Cerámica Artística pod vedením učitelky la profesora Pascuala García Colon a v ateliéru smaltovaného šperku Taller de esmaltes artísticos al fuego sobre metales pod vedením učitelů los profesores Guillermo Saenz a Rocio Medina.

Taller de Cerámica Artística   - nabízí studium tradičních technik – tvorba ručně malovaných kachlí – tzv. techniky cuerda seca a oxido. Tyto techniky tvořili i naši žáci.  Uměleckou tradiční techniku lze přeložit „technika suchého lana“. Technika se tvoří tak, že přeneseme tradiční arabský ornament na kachli, poté obtáhneme olejovou černou barvou (uhličitan manganatý). Po zaschnutí aplikujeme pomocí keramické kukačky glazuru, kterou jsme si smíchali s vodou. Po aplikaci glazury se kachle vypalují v keramické peci přibližně 8h, kdy je důležité dodržet technologický postup vypalování. Umělecká technika „oxido“ se zpracovává podobně, jen se glazura „maluje“ na nevypálený glazovaný podklad.

Cuerda Seca byla užíváná v 8-9 st. v Persii, 2. pol. 14. st. Ve střední Asii, 60. Léta rozšířená na bílou, modrou a tyrkysovou, 80. Léta přidávali žlutou a světle zelenou. Obrovský rozmach techniky 1501 – 1736, vyrobeno velké množství dlaždic (Ottoman Empire). V Sevilla je možno tuto techniku vidět na významných architektonických památkách – Plaza de España (1928, Iberoamerická expozice), Alcazar (712) atd. Triana Sevilla je část města v Seville, kde se nachází centrum techniky Cuerda Seca a je tam spousta keramických studií (Céramica Artística Pascuala), která zpracovávají originální kusy cuerda seca na zakázku nebo se věnují restaurátorské činnosti. Živnost funguje formou „cechu“ a dědí se z rodiny na rodinu. Většinou ve studiu pracuje celá rodina.

Taller de Esmaltes Artísticos al fuego sobre metales – nabízí studium smaltovaného šperku. Žáci vytvářeli techniku „cloisonné“, česky „přihrádkový smalt“. Technika spočívá v navaření kovových pásků na kovový základ, kdy vzniknou jednotlivá políčka, která se plní smaltem, poté se šperk vypaluje v peci. Postup se několikrát opakuje, až se vrstva smaltu srovná, povrch se poté přeleští. Šperk působí jako z porcelánu. Přihrádky mohou být i z ušlechtilých kovů (zlato, stříbro, bronz). Technika má tradici v Číně a Japonsku (používá se dodnes), rozšířená v Byzanci a poté v románském a gotickém umění. Její jednodušší odvozenina je technika „champlevé“.

Žáci během pobytu měli možnost cestovat po Andalusii, navštívili Málagu a její památky – Alcazaba, kde stojí římské divadlo a původní římská pevnost, později maurská stavba, katedrálu, Museo Picasso Málaga a rodný dům Picasův. Dále město Córdoba a její významnou „Mesquita“, mešita z 8.st., (v té době hl. centrum maurského Španělska). Do mešity se vchází stejně jako v maurských dobách přes slavné Patio de los Naranjoz a katedrálu z 16. Století. Dále poloostrovní město Cádiz, které patří k nejdéle osídleným místům ve Španělsku (1100 př.n.l. založili Féničané), od té doby funguje jako nejdůležitější přístav. Nachází se tam významná katerdrála Catedral Nueva z 18.st., Museo de Cádiz – římské památky. Město má oblíbené pláže – Playa de la Victoria, kde jsme se koupali. Navštívili jsme další oblíbené sevillské plážové místo – Matalascañas asi 2 h cesty od Sevilly, kde se nachází také přírodní rezervace Parque Nacional de Doñana.

Samotná Sevilla také nabízí možnost k návštěvě památek, které jsme navštívili – největší gotická katedrála a její maurská věž Giralda (1402), kde se nachází hrobka Kryštofa Kolumba, Alcazar (dynastie Almohadů, 8.st.), Museo de bellas artes, kde jsou vystaveny malby gotických a renesančních mistrů. Dále Fábrica de Tabacos – místo staré tabákové továrny, kde se odehrává děj Bizetovy Carmen, nyní sevillská univerzita. Dále jsme navštívili Parque María Luisa a Plaza de Espaňa, kde se nacházi proslulé malby na kachle a kde rovněž můžeme vidět tradiční flamenco, Casa de Pilatos (maurská stavba), Barrio de Santa Cruz (židovská část města), La Carboniera (flamenco klub), Cerámica Triana (muzeum kachlí), Triana (významná část města – centrum flamenca a techniky cuerda seca), Aquarium (podmořský svět), la Universidad de Bellas Artes (Fakulta umění, veřejný prostor, galerie), Metropol Parasol (architekt Jürgen Mayer, 2011, Las Setas de la Encarnación).



Menu:


 

Copyright AVEART Střední soukromá umělecká škola a základní umělecká škola Ostrava

Školní
noviny